نکاتی برای طراحی آشپزخانه جزیره در منزل

آشپزخانه جزیره

عموماً عادت بر این است که دور تا دور اطراف آشپزخانه را با کابینت بپوشانند و اجاق گاز و سینک و خلاصه همه وسایل مورد نیاز را در بین قسمتهای مختلف کابیت جاسازی کنند. اما آشپزخانه را به ترتیب دیگری نیز می توان چید که به مراتب زیباتر و راحت تر باشد.

این ایده بخصوص می تواند برای آشپزخانه هایی که پنجره های بزرگ و سرتاسری دارند و یا راهی به تراس دارند، عالی باشد؛ چرا که باعث می شود فضای دسترسی به پنجره ها و یا در آزاد باشد. درعین حال تمام وسایل مورد نیاز در یک محل کم وسعت جمع شده و بقیه فضای آشپزخانه آزاد خواهد بود. به این ترتیب این بخش به قلب آشپزخانه تبدیل خواهد شد.

آشپزخانه جزیره

آشپزخانه


۱ – محلی که اجاق گاز را در آن قرار داده اید نیاز به تهویه دارد. حتماً موافقید که نمی توان یک دستگاه تهویه کوچک برای این کار تعبیه کرد. بنابراین می توان گفت که بر روی اجاق گاز باید یک هود قیفی شکل که از سقف آویزان می شود، نصب شود. شاید بخواهید در جزیره راحتی خود یک سینک ظرفشویی نیز داشته باشید.

تزئین  مطلبی در همین رابطه : آشپزخانه کوچک را کاربردی کنید  دکوراسیون

سینک ظرفشویی

بهتر است این سینک فضای کنار اجاق گاز را اشغال کند؛ تا ظرف هایی که روی اجاق به خاطر پخت و پز کثیف شده اند، به راحتی به داخل آن منتقل شود. همچنین مراقبت کنید، سینکی که انتخاب می کنید، آنقدر بزرگ باشد که قابلمه های بزرگ را هم بتوانید در آنها بشویید. ارتفاع آن به اندازه کافی بلند باشد؛ تا بتوانید یک سطل آشغال در زیر آن قرار دهید.

گاز روی اوپن

۲- هر کدام از انتهاهای این آشپزخانه جزیره باید با نئوپان یا استیل به پهنای حداقل ۳۵ سانتیمتر پوشانده شود.

اوپن آشپزخانه

۳ – در نظر داشته باشید پریزهای برق را در دیواره های اطراف این جزیره کار بگذارید و نه روی سطح آن. این کار از ایجاد شوک های الکتریکی در مکان های خیس جلوگیری می کند.

پریز اوپن

۴ – دیواره های این جزیره را می توانید طوری طراحی کنید که دارای قفسه های کوچکی برای قرار دادن کتاب های آشپزی و یا روزنامه های یومیه باشد. همچنین می توانید جایی برای قرار دادن قابلمه های کوچک، که به تکرار مورد استفاده قرار می گیرند، بشقاب های دم دستی و یا شوینده ها در نظر بگیرید.

  این مطلب به شما کمک می کند : نکات مهم چیدمان آشپزخانه 

قفسه اوپن

حتی بخشی از این فضا را می توانید به ماکروفر اختصاص دهید. تا بچه ها به راحتی بتوانند برای گرم کردن غذاهای فوری و آماده به آن دسترسی داشته باشند.

ماکروفر اوپن

۵ – اگر می خواهید در اطراف جزیره ای که ساخته اید صندلی بگذارید و برای صرف غذا در اطراف آن بنشینید، پس بهتر است یا فضای سطح آن را به طرف بیرون گسترش دهید و یا کابینت های بخش دیگر آشپزخانه جزیره را کمی به عقب بکشید.

بار اوپن آشپزخانه

۶ – اگر چنین قصدی دارید، پس سعی کنید بین اجاق گاز و سینک و لبه های سطح، که افراد دور آن خواهند نشست، یک فاصله حداقل ۵۰ سانتیمتری در نظر بگیرید.

صندلی اوپن

۷ – گوشه ها را گرد درآورید تا از برخورد افراد با آنها جلوگیری شود. گوشه های تیز بخصوص برای کودکان خطرناک هستند.

گوشه گرد اوپن

۸ – اگر روی این جزیره راحتی خود را با نئوپان یا استیل یا هر ماده دیگری می پوشانید، نیازی نیست سعی کنید بین آن و دیگر قسمت های آشپزخانه هماهنگی ایجاد کنید. کافی است طراحی این بخش، با طرح کلی فضای خانه همخوانی داشته باشند.

دکوراسیون آشپزخانه جزیره

مثلاً می توانید دیواره های آن را از گرانیت بسازید و برای بخشی که قرار است در اطراف اجاق گاز قرار بگیرد، مثلاً نئوپان مخصوص مورد استفاده قرار دهید؛ در حالی که شاید به کار گرفتن استیل برای اطراف سینک ممکن است مناسب به نظر برسد.

 

۹- از چراغ های منفردی که به سقف نصب می شوند، برای روشن کردن محوطه این جزیره استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی  شاید این مطلب را هم بپسندید : نورپردازی آشپزخانه های امروزی  طراحی داخلی

چراغ روی اوپن جزیره