آموزش ساخت منگوله های لانه زنبوری

ساخت منگوله

این وسایل تزئینی برای تزئین جشن ها و مهمانی ها، پس زمینه ی عکس ها، یا تزئین دیوار اتاق کودکان مورد استفاده قرار می گیرند.

شما از هر نوع کاغذی می توانید استفاده کنید. اگر از ترکیب رنگ ها استفاده کنید، کار شما بسیار زیبا خواهد شد.

لانه زنبوری

آموزش ساخت وسایل تزئینی

وسایل مورد نیاز برای ساخت منگوله

۱- کاغذهای رنگی یا دستمال کاغذی نازک و یا هر نوع کاغذ دیگر مطابق با سلیقه ی شما
۲- چسب مایع
۳- کاغذ
۴- قیچی
۵- مقوا
۶- نخ و سوزن

روش کار :

۱- ابتدا باید تصمیم بگیرید که این ابزار تزئینی را در چه سایزی می خواهید درست کنید! سپس یک دایره با اندازه ی دلخواهتان روی مقوا بکشید. دایره را برش داده و آن را به دو نیم دایره  تقسیم کنید.

خودت درست کن

کاغذ رنگی ها را بردارید و به صورت لایه ای روی هم قرار دهید. سپس آنها را از وسط تا کنید تا لایه دو برابر شود. لایه هایی که تا زدید را دوباره از وسط تا بزنید. حالا روی این لایه ها یک مستطیل بکشید و آن را برش دهید. دقت کنید مستطیل شما از  اندازه ی نیم دایره ها بزرگتر باشد. تعداد لایه هایی که نیاز دارید، بستگی به این دارد که شما تا چه اندازه می خواهید منگوله را متراکم کنید؟ مثلا می توانید از ۴۰ تا ۵۰ برگ استفاده کنید. (با توجه به کاغذهایی که تا کرده و برش دادید)

۲- یک برگه از کاغذ رنگی هایی که برش دادید را بردارید. آن را روی یک کاغذ بزرگتر قرار دهید. حالا شما باید عرض برگه را به بخش های مساوی تقسیم کنید. برای این کار مطابق شکل از دو رنگ متفاوت بطور یک در میان استفاده کنید.

خلاقیت

این که تعداد خطوط شما فرد یا زوج باشند زیاد مهم نیست. مهم این است که عرض کاغذ شما حتما با استفاده از دو رنگ متفاوت نشانه گذاری شود.

۳- ابتدا یک خط را در یکی از رنگ ها انتخاب کنید. از بالای کاغذ، از ابتدای خطی که انتخاب کرده اید، چسب مایع را به صورت عمودی تا انتهای خط بریزید. حالا همین کار را برای خطوط باقیمانده تکرار کنید.

فانوس تزئینی

نکته ی مهم: برای چسب زدن روی خطوط باقیمانده حتما باید خطوطی را چسب بزنید که هم رنگ خطی باشد که ابتدا برای چسب زدن انتخاب کرده بودید. مثلا اگر ابتدا رنگ قرمز را انتخاب کرده اید و آن را چسب زدید، خط بعدی نیز حتما باید قرمز باشد.

۴- خوب، کار برگه ی اول که تمام شد برگه ی دوم را روی برگه ی اول بگذارید. این برگه را دقیقا با برگه ی اول تراز کنید. حالا در این برگه خط با رنگ دوم را انتخاب کنید. (مثلا اگر در برگه ی اولی رنگ قرمز را انتخاب کرده بودید، در این برگه رنگ آبی را باید انتخاب کنید.) حالا روال چسب زدن را مانند مرحله ی قبل روی این برگه نیز اجرا کنید. باید خط هایی را چسب بزنید که در مرحله ی قبل چسب نزده بودید.
این کارها را برای برگه های دیگر نیز انجام دهید. فراموش نکنید که در هر برگه یکی در میان باید خطوط را چسب بزنید. مانند مراحل قبل.

تزئین منزل

حتی می توانید برای نیم دیگر این منگوله از رنگ دیگری استفاده کنید؛ یا رنگهای بیشتر.

۵- خب حالا نیم دایره ی خود را روی این کاغذها بگذارید و با مداد این نیم دایره را روی کاغذها بکشید و سپس آنرا برش دهید.

آموزش کاردستی

از یک قیچی بزرگ استفاده کنید چون قرار است این نیم دایره را روی لایه ها کشیده و برش دهید. به دلیل ضخامت، استفاده از قیچی بزرگ بهتر است.

آموزش برش برای کودکان

منگوله برای تولد

۶- نیم دایره هایی که روی مقوا کشیده و برش داده بودید را به هر دو سمت این منگوله بچسبانید. حالا با استفاده از نخ و سوزن مانند شکل گوشه های نیم دایره را محکم با نخ ببندید.

وسایل تزیینی

۷-  نخ را گره بزنید ولی سر آن را شل نگه دارید. طوری که باز نشود. حالا همین کار را برای گوشه ی بعدی تکرار کنید. شما می توانید نخ را بلند بگیرید تا بعدها بتوانید این منگوله را از جایی آویزان کنید.

تولد

۸-  خب حالا دیگه کار تمومه! کافیه که منگوله را به آرامی باز کنید. ممکن است بعضی از قسمت ها به خاطر چسب به خوبی باز نشوند. آنها را به آرامی از هم جدا کنید.

آموزش ساخت پس زمینه عکس

آموزش ساخت بک گراند

تزئین خانه

حالا می توانید دو سمت این منگوله را که نیم دایره ها قرار دارند با چسب مایع به هم بچسبانید. اگر هم که دوست دارید که منگوله دوباره قابل تا شدن باشد، تا در صورت نیاز آن را باز کنید، از چسب شیشه ای استفاده کنید.

فانوس رنگارنگ

کاردستی

تزئینات آویز

تزئین

آموزش کاردستی با کاغذ

صورتی

وبسایت تزئین