بالکن ، تراس و ایوان را بشناسید

شاید شما هم علاقه داشته باشید تفاوت بین کلمات موجود در معماری و دکوراسیون داخلی را بشناسید. نام های مختلفی برای اجزای طراحی شده در یک فضا وجود دارد. بسیاری از آنها به یک معنا هستند؛ اما در بعضی از موارد این نام ها اگرچه در ظاهر به یک معنا هستند، ولی تفاوت های کوچکی در ساختار آنها وجود دارد. یکی از مواردی که می توان به آن اشاره کرد، تفاوت بین تراس، بالکن و ایوان است. این در حالی است که در نگاه اول یکسان به نظر می رسند، ولی در معنای لغوی آنها تفاوت هایی وجود دارد. در این پست می خواهیم به تفاوت های میان تراس، بالکن و ایوان بپردازیم. با ما همراه باشید، تا بیشتر درباره آنها بدانید.

ایوان چیست؟

ایوان را می توان از اجزای اصلی و مهم در طراحی های سنتی معماری ایران نام برد. در معماری های سنتی ایران، محدوده ای از جلوی اتاق ها، با ارتفاع از زمین (این ارتفاع متفاوت است؛ ولی در گذشته ساختمان ها اغلب یک طبقه بوده و از آپارتمان های سر به فلک کشیده خبری نبوده است.)، مسقف و از یک یا چند طرف کاملا باز بوده است. سمتی که باز است، هیچگونه دری در آن وجود نداشته است. این فضا شباهت بسیاری به بالکن های امروزی دارد. اگر به معنای لغوی آن بپردازیم، پیشگاه اتاق تعریف می شود. در واقع فضایی بین درون اتاق و خارج آن است که اختلاف ارتفاع آن با زمین مانع ورود گرد و خاک و برگ های ریخته در حیاط می شود.

ایوان عمارت

ایوان خانه

فضای ایوان یادآور روزهای قدیم معماری ایران و خانه مادر بزرگ ها است. نمونه هایی قدیمی که در فیلم های گذشته زیاد به چشم می خورد. این نوع از طراحی تقریبا مختص به ایران است و در مساجد و عمارت ها جای خود را باز کرده بود. ایوان برای فصل گرم و تابستان مورد استفاده قرار می گیرد و در نواحی مختلف ایران، نام های دیگری مانند شناشیل در بندر بوشهر دارد.

ایوان مسجد

بالکن چیست؟

بالکن از اجزای طراحی و معماری آپارتمان است. در دوره ای که خانه ها طبقاتی شده اند، نیاز به یک محیط برای قرار گرفتن در فضای آزاد احساس می شود. در معماری سنتی آن را یک ایوان کوچک (ایوانک) می شناسند. برای طراحی و قرار دادن بالکن در آپارتمان، مساحت آپارتمان و مقدار بنا اهمیت دارد. برای بالکن ها محدودیت های جهات باز وجود دارد. بالکن هایی که درون آپارتمان طراحی می شوند، معمولا تنها از یک طرف باز هستند و آنهایی که بیرون ساختمان طراحی می شوند، می توانند از سه جهت باز باشند. گاهی جهات باز دو طرفه هم برای بالکن ها در نظر گرفته می شود. برای حفاظت از بالکن ها از حصارهایی بهره گرفته می شود؛ که می تواند دیوار، نرده و یا هر دوی آنها باشد. بالکن ها معمولا فضایی مسقف هستند.

بالکن داخلی

بالکن مسقف

بالکن کنج

تراس چیست؟

گاهی در روزهایی که هوا مناسب است، وجود یک فضای خصوصی برای خوابیدن در آن احساس می شود (مانند حیاط خانه های قدیمی!). تراس برای همین موضوع طراحی شده است. فضایی نسبتا بزرگتر از بالکن و ایوان که برای آن سقفی در نظر گرفته نشده است. در آپارتمان ها که فضای حیاط مشترک است، وجود چنین محیطی به صورت خصوصی در فضای باز حس می شود. تراس به این منظور طراحی می شود.

تعریف تراس

فرق بین تراس و بالکن

تراس در ساختمان