بررسی تخت خواب و انواع سرویس خواب

انسان می بایست حداقل در بیست و چهار ساعت شبانه روز، یک سوم آن، معادل هشت ساعت در خواب سپری کند و این عمل بهترین حالتش این است که انسان به صورت افقی و موازی با سطح زمین قرار بگیرد؛ تا بتواند خواب راحتی داشته باشد و بدن خود را به راحتی آزاد و رها بر روی سطح آزاد کند. کلیه ماهیچه ها و عظلاتش در آزادی کامل قرار گیرند و هیچ یک منقبض نباشند، به جزء قلب انسان که مادامی که زنده است در حال انقباض و انبساط است.

استفاده از تخت خواب یا سرویس خواب چند مزیت دارد.

تخت خواب

مزایا:

اولا دمای روی تختخواب، با دمای نزدیک به زمین اختلاف دارد و گرمتر است. این امر باعث می شود در فصول و مناطق مختلف، گرمای بیشتری در هنگام خوابیدن بر روی تختخواب، بدنمان را پوشش دهد.

دوما دراز کشیدن و برخواستن از روی تختخواب بسیار راحت تر از دراز کشیدن و برخواستن از روی رخت خواب روی سطح زمین است.

سوما یک تختخواب یا سرویس خواب زیبا و شیک، در اتاق خواب جلوه قشنگتری دارد. همچنین انرژی بیشتری نسبت به نمای تشک و رخت خواب روی زمین در اتاق خواب می دهد. امروزه همه سنین، از جمله نوزاد، کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال، از تختخواب استفاده می کنند و جزو ملزومات اثاثیه منزل شده اند.

تختخواب

دسته بندی تخت خواب ها یا سرویس خواب ها

تختخواب ها یا به عبارتی سرویس خواب ها از جهت نوع ساختار، متریال و سایز، در چندین نوع دسته بندی و ساخته می شوند.

تختخواب تخته ای

تختخواب فلزی

تختخواب ام دی اف:

تختخواب مدرن

تختخواب های تخته ای که از دیرباز با انسان همراه بوده است و اولین تختخواب های ساخته شده دست بشر، از جنس تخته بودند؛ زیرا در آن زمان به نسبت جمعیت حال حاظر، چوب و تخته فراوان تر بوده است. ولی اکنون چوب و تخته های خوب و مرغوب، کم و با ارزش و گران قیمت هستند؛ که این نکته در قیمت تمام شده تخت خوابی که با تخته ساخته شده است، تاثیر زیادی دارد.

از تختخواب چوبی به لحاظ استحکام و دوام و سبکی اش، در گذشته بیشتر استفاده می شد و با مواد براق کننده و رنگ ها جلوه و زیبایی خوبی پیدا می کرد؛ که امروزه تقریبا جای خود را در بازار و منازل مصرف کنندگان به متریال یا جنسی به نام ام دی اف روکش ملامینه و هایگلاس داده است. تختخواب های ساخته شده از جنس ام دی اف توانسته اند همان نیازهای تختخواب تخته ای را دارا باشند و به علاوه در تنوع طرح و رنگ دارای نمونه های زیادی هستند.

تخت خواب ام دی اف

تختخواب های فلزی به صورت پروسه های تولید انبوه ساخته، تولید و عرضه می شوند. مصارف آنها عمومی بوده و بیشتر تخت خواب های فلزی برای بیمارستان ها، پادگان ها، خوابگاه ها، اردوگاه ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. به لحاظ کیفیت و زیبایی رتبه پایینی را شامل می شوند و صرفا برای پایین آوردن قیمت تمام شده و سرعت در تولید ساخته می شوند.

تختخواب ملامینه

تختخواب و سرویس خواب های ام دی اف، یک دهه ای هست که با توانایی هایی که دارند، جایگزین خوبی برای چوب و تخته به حساب آمده و جای خود را در منازل و بازار پیدا کرده است. امتیازات بیشتری نسبت به تختخواب چوبی و فلزی دارد و قیمت مناسب تری نسبت به تختخواب چوبی دارد.

تختخواب مدرن

تخت خوابهای با جنس ام دی اف، قابلیت ساخت به اشکال و طرح های مختلف برای سلیقه و فضاهای مختلف را دارا می باشد و می توان آن را با طراحی های پیش از ساخت، به حالت های کشو دار، جک دار و تخت خواب های کم جا طراحی و اجرا کرد. در تخت خوابهای ام دی اف کشو دار، می توان از فضای زیر تخت خواب که مساحت زیادی از فضای محدود اتاق های کوچک امروزی ما را در بر می گیرد و یا پرت می کند، استفاده بهینه کرد و با اجرای کشوی زیر تخت خواب خیلی از وسایل مورد نیاز روزمره را در کشوهای زیر تخت خواب قرارداد؛ فضای با نظم بیشتری در اختیار داشت و عملا می شود گفت، با این کار یک تخت خواب دو منظوره، یعنی یک تخت خواب دراوری داریم. یعنی هم یک دراور و هم یک تخت خواب. همینطور نوع تخت خوابهای کم جا یا تاشو ام دی اف که می توان در زمانی که نیاز به آن نداریم، از سطح یا کف اتاق خواب برداشت و به دیوار تکیه دهیم. این نوع تخت خواب کم جا ام دی اف برای اتاق و خانه های کوچک کاربرد زیادی دارد.

تختخواب کودک

نوع دیگر تخت خوابهای ام دی اف، مدل جکی آن است؛ که تشک ها را به صورت درب موتور خودرو باز بسته می کند. می توان از فضا و مساحت زیر تخت خواب جکی استفاده کرد و وسایل اضافی را داخل آن قرار داد. در کل دست طراحان در ساخت سرویس خواب و تخت خواب با جنس ام دی اف نسبت به دیگر متریال ها بازتر است و هر نوع سلیغه ای را پوشش می دهد. زیبایی و شیک بودن تخت خوابهای ام دی اف، بیشتر در تاج تخت خواب و تیکه پایین تخت خواب دیده می شود؛ بنابراین نیازمند توجه و دقت بیشتری در ساخت آن ها است.

تخت خواب جم شو

تختخوا کم جا

برخی از سازندگان به منظور پایین تر آوردن هزینه ساخت، تخت خوابها را از جنسی به نام لترون یا نئوپان می سازند؛ که تخت خواب ساخته شده با لترون یا نئوپان را با روکش ملامینه یا روکش براق هایگلاس می پوشانند. بسیار شبیه تخت خواب ام دی اف بوده، ولی متاسفانه به لحاظ استحکام، دوام و ماندگاری خیلی ضعیف است؛ که یک دور ریختن و از بین بردن سرمایه به حساب می آید. بسیاری از خریداران، این موضوع را در هنگام خرید و تهیه تخت خواب انتخابی خود متوجه نمی شوند و پس از مدتی استفاده و جابجایی اتاق به اتاق و یا اثباب کشی مجبور به دور انداختن تخت خواب لترون یا تختخواب نئوپان می شوند و سرمایه خود را از دست می دهند؛ زیرا تخت خوابهای ساخته شده از جنس لترون یا نئوپان، با بهترین یراق آلات و دقت ساخت بالا نمی توانند محکم و ماندگار باشد. در هنگام استفاده تخت خواب با کوچکترین حرکتی در خواب سر و صدایی تولید می کند؛ که باعث از خواب بیدار شدن و صلب آسایش در زمان استفاده از تخت خواب می شود و این طبیعت جنس لترون یا نئوپان است. علت آن هم این است که از خرده چوب های بازیافتی که در پروسه ساخت ورق لترون یا نئوپان، نورد و پرس خوبی صورت پذیر نیست. این موضوع باعث می شود با استفاده از بهترین پیچ ها و اتصالات باز هم نتوان به گیرایی و استحکام مطلوب و استاندارد ساخت رسید.

تختخواب هایگلاس

اتاق خواب نوجوان