تزئین منزل با گل آرایی ژاپنی

ایکه‌ بانا، هنر گل آرایی ژاپنی است که به آن کادو هم می گویند.

جدا از رعایت سادگی در قرار دادن گل ها در یک ظرف، ایکه بانا (ikebana) هنر نظم است که طبیعت و انسانیت را به هم ارتباط می‌دهد.

ایکه بانا برخلاف روال رایج در گل آرایی که مجموعه‌ ای از شکوفه های چند رنگ است، بر سایر قسمت های یک گیاه مثل ساقه‌ و برگ‌ و نیز بر روی شکل، خط و فرم تاکید می کند.

تزئین منزل با گل آرایی ژاپنی

اگرچه در ایکه بانا خلاقیت وجود دارد، اما فرم آن تابع قواعد خاصی است. به عنوان قاعده اصلی، تمام عناصر مورد استفاده باید طبیعی بوده و می توانند شاخه، برگ، گل و حتی علف باشند.

قصد هنرمند در وراء هر ترکیب با تلفیق رنگ ها، اشکال طبیعی و خطوط ظریف نشان داده شده و معنی ضمنی گل آرایی مشخص می‌شود. جنبه دیگر در ایکه بانا استفاده از هنر کمینه ای است. به این ترتیب که در گل آرایی مورد نظر ممکن است از حداقل شکوفه در مقایسه با ساقه ها و برگ ها استفاده شود.

ساختار گل آرایی ژاپنی بر اساس مثلث مختلف الاضلاع است که با سه نقطه اصلی که معمولا شاخه های کوچکند، مشخص می شود و در بعضی مدارس نماد آسمان، زمین و انسان و در بعضی دیگر نشانه خورشید، ماه و عشق است.

دکوراسیون داخلی  شاید این مطلب را هم بپسندید : آموزش تزئین منزل با گل های کاغذی ساده و زیبا  طراحی داخلی

آشنایی با گل آرایی ژاپنی

ظرف یا گلدان جزء اصلی ترکیب است. از انواع ظروف سفالی می توان استفاده کرد. ایکه بانا اهمیت زیادی برای استاد قائل است. رعایت سکوت در طول تمرین اجباریست.

در جلسات آموزش باید قدر طبیعت را دانست و آن را احساس کرد. یعنی توجه به چیزی که مردم به دلیل مشغله هایی که دارند، راحت از کنار آن می گذرند. آستانه صبر افراد نه تنها در مورد طبیعت بلکه به طور کلی افزایش می یابد.

دکوراسیون داخلی  شاید این مطلب را هم بپسندید : تزئین زیبای دیوارهای منزل با رنگ و نقاشی بلکا  طراحی داخلی

گل آرایی ژاپنی چیست؟

 

گل آرایی منزل

قدمت ایکه بانا و قدیمی ترین مدرسه آن یعنی ایکه بونو به ۵۰۰ سال قبل برمی گردد. شروع کار مدرسه با آموزش کاهن معبد روکاکودو در کیوتو بود که مهارت خاصی در تزیین گل ها داشت و سایر کاهن ها برای تعلیم نزد او می آمدند. از آنجایی که او در کنار دریاچه زندگی می کرد، واژه ایکه بونو با کاهنانی که در آنجا با این هنر آشنا و تخصص پیدا می کردند، ارتباط پیدا کرد.

تزئین  مطلبی در همین رابطه : رنگ های گرم برای تزئین منزل  دکوراسیون

ایکه بانا به عنوان یکی از مهم ترین هنرهای برجسته در فرهنگ ژاپن باقی خواهد ماند. در مدارس و برنامه های تلویزیونی هر روز این هنر آموزش داده می شود و مورد استقبال قرار می گیرد.

ایکه بانا باعث می شود فرد زیبایی را در همه هنرها درک کند. در این موقع است که فرد احساس می کند به طبیعت نزدیک شده و نتیجه آن آرامش فکر، روح و جسم است.

 

آموزش گل آرایی

 

آموزش گل آرایی زیبای منزل

شاید این نوشته ها رو هم دوست داشته باشید :

دسته گل عروس(سری اول)

دسته گل عروس (سری دوم)

دسته گل عروس (سری سوم)

آموزش تزئین منزل با گل های کاغذی ساده و زیبا

تزیین منزل با حلقه گل های پاییزی برای فصل پاییز

آموزش تصویری درست کردن گل با کاغذ

طراحی جالب دکه گل فروشی