دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون داخلی در معنای لغوی آن عبارت است از عمل، هنر، یا حرفه ای که برای آراستن و مبله کردن درونی خانه ها، اتاق ها، دفاتر و غیره به کار می رود. توجه داشته باشید که دکوراسیون داخلی با طراحی داخلی و معماری داخلی متفاوت است (تعاریف نزدیک به هم است! ولی تفاوت هایی دارد). در پست های آینده، درباره معماری داخلی و طراحی داخلی بیشتر صحبت می کنیم. در دکوراسیون داخلی همچون دیگر مشاغل، سبک های متفاوتی وجود دارد که وابسته به دیدگاه مشتریان و دکوراتور داخلی است. همچنین سبک ها می توانند با گذر زمان اضافه شوند و یا تغییر و بهبود داده شوند.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی راه ارتباطی بین معماری داخلی و طراحی داخلی است. در این شغل، معماری به عنوان برخورد با ساختمان و قسمت ها و بخش های سازنده ساختمان وجود دارد! این در حالی است که مانند طراحی داخلی معطوف به فضای داخلی ساختمان می باشد.

 

تاریخچه دکوراسیون داخلی

اعتبار خلق طراحی و دکوراسیون داخلی معمولا به مصری های باستان داده می شود. آنها خانه های محقر خود را با مبلمان ساده ای که توسط پوست های حیوانی یا منسوجات و همچنین نقاشی های دیواری، مجسمه ها و گلدان های نقاشی شده، دکوراسیون می کردند. زیورآلات طلایی زیبای موجود در مقبره های مصر (مانند پادشاه توتنخامون Tutankhamen)، نشان از اهمیت دکوراسیون شیک تر برای مصریان ثروتمند و قدرتمند دارد.

دکوراسیون داخلی مصریان

 

تمدن های رومی و یونانی بر اساس هنر دکوراسیون داخلی و لوازم جانبی آن ساخته شده است. هر دو فرهنگ افتخارات ملی را از طریق توسعه ساختمان های عمومی با سقف بلند جشن می گرفتند. در خانه، مبلمان چوبی یونانی با رنگ عاجی و نقره ای، استادانه تزئین می شدند. رومیان تاکید خاصی بر ترکیب زیبایی و راحتی داشتند و طراحی داخل خانه، منعکس کننده ثروت و موقعیت بود. مبلمان رومی، ساخته شده از سنگ، چوب، و یا برنز همراه با کوسن و پرده های نقش دار بود. رومی ها و یونانی ها از گلدان، موزائیک کف، نقاشی و گچ بری های دیواری برای زیبایی فضای داخل استفاده می کردند.

دکوراسیون داخلی روم

 

از این دوره پر زرق و برق و تزئینات، یک حرکت ناگهانی به سمت سادگی بیش از حد که بوسیله جنگ های دائمی اروپای قرون وسطی و ظهور کلیسای مسیحی به وجود آمده بود، پیش رفت. سده های تاریک زمان قاب های چوبی تیره، مبلمان ساده و طبقه های سنگی بود. حتی افراد ثروتمند آن زمان که تزئیناتی مانند پارچه های دیواری و حکاکی سنگ را لمس کرده بودند، به رنگ های کم و پارچه های ساده پیوسته اضافه شدند.

دکوراسیون داخلی یونان

 

اروپایی ها از قرون تاریک، دوباره رنگ و تزئینات خود را به خانه هایشان وارد کردند. در قرن ۱۲، سبک خلاق گوتیک برای استفاده از فضای باز و پنجره ها برای جذب نور طبیعی مورد توجه قرار گرفت. در قرن های ۱۵ و ۱۶، رنسانس فرانسه (تولد دوباره) منجر به تمرکز تازه هنر و زیبایی در دکوراسیون داخلی شد. معماران، فضاهایی با عناصر دکوراتیو دقیق، مانند زمین های مرمری، منبت کاری چوب، نقاشی ها و مبلمان ساخته شده از بهترین چوب ها ایجاد کردند. بهترین نمونه ها از دکوراسیون داخلی رنسانس، در کاخ های سلطنتی، ویلاها و کلیساهای اروپا یافت می شود.

سبک گوتیک

 

پس از رنسانس، سبک باروک ایتالیایی با شکوه، به سبکی معمول در سراسر اروپا تبدیل شد. به عنوان مثال در قصر ورسای در فرانسه، باروک از عناصر دکوراسیون داخلی مانند سنگ مرمر رنگی، شیشه رنگی، سقف نقاشی شده و ستون های پیچیده استفاده کرد. در اواسط قرن هجدهم، با درک ویژه ارزش چینی و پورسلین آسیا، طرح های گل و مبلمان ساخته شده با مواد ظریف مانند مروارید و صدف، طراحان داخلی اروپایی به سبک روکوکو تمایل داشتند. در اواخر قرن هجدهم، نگاه نئوکلاسیک، جوانه ای از طراحی کلاسیک روم باستان و استفاده زیاد از برنز، ابریشم، ساتن و مخمل داشت.

سبک باروک

 

با این حال، از اوایل قرن هجدهم، در اروپا و آمریکا، روند رو به رشدی نیز در راستای آزادی و گلچین بیشتر در دکوراسیون داخلی آغاز شد. در طول دو قرن بعد، تعدادی از سبک های نوین و مدرن طراحی داخلی، از هنر Art Deco ،Art Nouveau، نگاه مینیمالیستی و سبک صنعتی Bauhaus می آیند. دیگر گرایش قرن نوزدهم محبوبیت طراحی داخلی بود. طراحی داخلی که در قرن هجدهم برای کاخ های سلطنتی یا خانه های ثروتمندان محفوظ مانده بود، به توده های مردم رسید.

نووائو و مینیمالیست

 

در قرن بیست و یکم، حضور نزدیک لوازم خانگی مانند اجاق گاز، ماشین لباسشویی، تلویزیون و تلفن، یک چالش جدید برای طراحان داخلی بود؛ که مجبور بودند فضاها را نه تنها برای اهداف زیباشناختی، بلکه برای کاربردی بودن نیز برنامه ریزی کنند.

دکوراسیون داخلی معاصر

 

پیشینه دکوراسیون داخلی از روزهای گلی و آجری مصریان باستان، بسیار دور است. طراحان امروزه به مواد مصنوعی و ترکیبی دسترسی دارند و می توانند بر آثار نسل های گذشته تأثیر بگذارند و همچنین به طور مداوم تلاش می کنند تا روند طراحی جدیدی را ایجاد کنند.

 

هدف از دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی به اجزای محیط می پردازد. به عبارت دیگر یک دکوراتور داخلی ترکیبی از رنگ ها، نور، جنس، پارچه، اکسسوری ها و امثال آنها را استفاده می کند. هدف از دکوراسیون داخلی ایجاد فضایی هماهنگ، زیبا، دلنشین و همراه با سلیقه مالک است. در این شغل به مشکلات موجود در اطراف و یا هماهنگی با شرایط پرداخته نمی شود. این کار به عهده طراح داخلی است. البته ممکن است طراح و دکوراتور یکی باشد؛ ولی باید توجه کرد که این مسائل از هم جدا هستند. اگر به این شغل علاقه دارید و می خواهید به این حوزه وارد شوید، حتما برای آن وقت بگذارید. تمامی سبک ها و ایده های موجود را فرا بگیرید. ممکن است فکر کنید که ایده های قدیمی دیگر کاربرد ندارد و باید سبک های جدید را آموخت. این فکر اشتباه است! بیشتر سبک های جدید، الهام گرفته از ایده های قدیمی است و چه بسا همچنان بسیاری از افراد با توجه به سبک های گذشته، ایده هایی نو را ارائه می دهند؛ که جاودانه می شود. دکوراسیون داخلی هنر ترکیب زیبا و درست اجزای داخل ساختمان است.

هدف دکوراسیون داخلی

 

محیط مسکونی

دکوراسیون خانه طراحی داخلی منزل شخصی است. همانطور که این نوع دکور برای موقعیت های فردی بسیار خاص است؛ نیازها و خواسته های فرد در این زمینه دکوراسیون داخلی بسیار مهم است. طراح داخلی ممکن است از مرحله ساخت در پروژه کار کند یا ممکن است بر روی بازسازی یک ساختار موجود کار کند. این کار اغلب فرآیند بسیار جذابی است که چند ماه طول می کشد تا متناسب با نیاز مشتری و ایجاد فضایی با دید مشتری ساخته شود. توجه داشته باشید که تنها دکوراتور داخلی برای این موضوع کافی نیست و طراح داخلی هم نیاز است.

دکوراسیون محیط مسکونی

 

محیط تجاری

دکوراسیون تجاری شامل طیف گسترده ای از تخصص ها می شود.

  • خرده فروشی: شامل مال ها و مراکز خرید، فروشگاه های تخصصی، فروشگاه های تجاری، تجارت بصری و نمایشگاه ها می باشد.
  • شرکت: طراحی دفتر برای هر نوع کسب و کار مانند بانک ها.
  • بهداشت و درمان: طراحی بیمارستان ها، امکانات زندگی درمانی، دفاتر پزشکی، دفاتر دندانپزشکی، اماکن روان پزشکی، آزمایشگاه ها، اماکن تخصصی پزشکی.
  • ضیافت و سرگرمی: شامل هتل ها، متل ها، استراحتگاه ها، کشتی های کروز، کافه ها، سفره خانه ها، تئاتر ها، سالن های موسیقی و کنسرت، سالن های ورزشی، رستوران ها، باشگاه ها، سالن های ماساژ و غیره.

دکوراسیون ضیافت

  • موسسات: دفاتر دولتی، موسسات مالی (بانک ها و موسسات اعتباری)، مدارس و دانشگاه ها، مکان های مذهبی و غیره.
  • اماکن صنعتی: سالن های تولید و آموزش و همچنین اماکن ورود و خروج.
  • نمایشگاه: شامل موزه ها، گالری، سالن نمایشگاه، به ویژه طراحی برای نمایش و گالری نمایش.
  • ساختمان های عبوری: شامل ایستگاه اتوبوس، ایستگاه مترو، فرودگاه، اسکله و غیره.
  • ورزش: شامل ورزشگاه ها، استادیوم ها، اتاق های شنا، سالن های بسکتبال و غیره.

دکوراسیون فروشگاه

 

دیگر محیط ها

دیگر زمینه های تخصصی شامل طراحی زمینه تفرجگاه ها و پارک ها، طراحی رویداد (از جمله تشریفات، عروسی، جشن تولد، مراسم عزا، کنفرانس ها و کنسرت ها)، طراحی تبلیغاتی، طراحی فشن، طراحی غذا، طراحی محصول، طراحی یک اتاق جداگانه، طراحی تئاتر، صحنه و طراحی مجموعه، طراحی منظره و طراحی تولید برای فیلم و تلویزیون. فراتر از آن، دکوراتورهای داخلی، به ویژه کسانی که تحصیلات تکمیلی دارند، می توانند به صورت تخصصی در طراحی مراقبت های پزشکی، طراحی روانشناسی، طراحی امکانات آموزشی و سایر زمینه هایی که نیاز به دانش تخصصی دارند، فعالیت کنند. بعضی از دوره های دانشگاهی، دوره های تحصیلات تکمیلی را با پایان نامه و سایر زمینه ها ارائه می دهند.

دکوراسیون بیمارستان

 

تحصیلات در دکوراسیون داخلی

راه های مختلفی وجود دارد که می توانید یک دکوراتور داخلی حرفه ای شوید. همه این مسیرها، شامل برخی از انواع آموزش هستند. کار با طراح حرفه ای موفق، یک روش غیررسمی آموزش است و قبلا شایع ترین روش آموزش بوده است. با این حال، در بسیاری از کشورها، تنها این مسیر نمی تواند به عنوان یک دکوراتور داخلی حرفه ای، منجر به صدور مجوز شود. آموزش از طریق دانشگاه ها، موسسات هنری یا مدارس، مسیری رسمی تر برای آموختن حرفه ای است. در پست های آینده، بیشتر در مورد روش های تحصیل بحث می کنیم.

  مطلبی در همین رابطه: رشته معماری داخلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد 

تحصیلات دکوراسیون داخلی

 

شغل دکوراسیون داخلی

طیف گسترده ای از شرایط کاری و فرصت های شغلی در دکوراسیون داخلی وجود دارد. شرکت های بزرگ و کوچک اغلب دکوراتورهای داخلی را به عنوان کارمندان تمام وقت استخدام می کنند. همچنین دکوراتورها برای شرکت های کوچکتر و سیستم های آنلاین، معمولا بر اساس یک قرارداد یا پروژه کار می کنند. دکوراتورهای داخلی معمولا تحت فشار قرار می گیرند تا سر وقت باقی بمانند و نیازهای مشتریان را برآورده کنند.

 در بعضی موارد نیاز به تایید چند مورد برای طرح است. ممکن است علاوه بر تایید مشتری، نیاز به تایید ادارات و سازمان های دیگر هم باشد! کارشناس باید بتواند آنها را نیز پیگیری کند. برای بازدید اولیه از مکان ها، نیاز است سفرهای زیادی بروند؛ در حالی که سپردن کار، قطعی نیست. البته در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی، این موارد ساده تر شده است. در پست های آینده به جزئیات شغل دکوراسیون داخلی می پردازیم.

  این مطلب به شما کمک می کند: معرفی شغل طراحی داخلی 

شغل دکوراسیون داخلی

 

طراحان و دکوراتورهای داخلی معروف دنیا

بسیاری از معروف ترین طراحان و دکوراتورها در طول قرن بیستم هیچ آموزشی رسمی نداشتند. بعضی از نمونه ها شامل خواهر پریش، رابرت دنینگ و وینسنت ورکستر، کری جویس، کلی ورسترر، استیفا بوودین، جرج جفرو، امیلیو تری، کارلوس د بایستگی، نینا پترونزیو، لورنزو مونینگاردینو و دیوید نایتینگال هیکس هستند.
طراحان برجسته داخلی در جهان امروز، شامل اسکات سالواتور، جاناتان آدلر، مایکل اسمیت، مارتین برادنیزکی، کلی هاپن، کلی ورستلر، اندرو مارتین اینترنشنال، نینا کمپبل، دیوید کالینز، نایت برکوس، ساندرا اسپینت، جو همیلتون و نیکی هاسلم هستند.

   شاید این مطلب را هم بپسندید: بنیانگذار معماری ایران حبیب‌الله آیت اللهی 

طراحان داخلی معروف