کتابخانه زیبای سبک باروک در جمهوری چک

کتابخانه‌ی ملی کلمنتینوم در یک مجموعه‌ بنای تاریخی در قلب شهر زیبای پراگ واقع شده است. نام آن از یک کلیسای کوچک قرن یازدهمی به نام سن کلمنت اقتباس شده است. این کتابخانه در سال ۱۷۸۱ بنیان نهاده شد و در سال ۲۰۰۵ جایزه یاد بود جهانی یونسکو را دریافت کرد. با تزئین همراه باشید.

تصاویر دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

این کتابخانه دارای محیطی آرام و زیباست که در بخش قدیمی تر شهر پراگ واقع شده است. اینجا اولین کتابخانه کشور چک به شمار می‌رفت؛ تا آنکه صدها سال پیش، ژزوئیت‌های کاتولیک، کتابخانه‌ی کینگ چارلز را به این نقطه منتقل و آن را با دانشگاه کینگ چارلز یکی کردند. مجموعه کتب با ارزش این کتابخانه، حاوی اسناد تاریخی از افرادی همچون تیکو براهه، آمادئوس موتزارت و جان آموس کمنیوس است. به علاوه ادبیات چک و دیگر کتب تاریخی را نیز می‌توان در این مکان یافت. امروزه این کتابخانه نزدیک به شش میلیون جلد کتاب دارد و سالانه نیاز یک میلیون نفر را برآورده می‌نماید.

معماری

علاوه بر کتب جدید و مدرن برای برطرف کردن نیاز اعضاء جوان تر، مجموعه دست نوشته‌های قدیم مربوط به دوران شاه چارلز نیز در این میان در دسترس علاقمندان است که متعلق به سال ۱۳۶۶ هستند. حتی می توان کتب خطی متعلق به سال ۱۰۸۵ را نیز در این میان یافت. معماری و دکوراسیون داخلی این بنا نمونه ای است برجسته از سبک باروک. سقف کارشده و تأثیرگذار آن توسط جن هیبل (Jan Heible) خلق شده است. در کل به نظر می‌رسد این کتابخانه ساخته شده تا روح باروک را جلا بخشد و معماری داخلی و جزئیات شگفت‌انگیزی را به نمایش بگذارد، حتی برچسب‌های روی قفسه‌های کتابخانه هم ارجینال و اصل هستند.

معماری داخلی

این کتابخانه شش روز در هفته باز بوده و پذیرای تمامی اقشار جامعه است؛ هر چند دانش آموزان و دانشجویان درصد قابل توجهی از مراجعین را به خود اختصاص می دهند. برای بازدید از این اثر معماری برجسته، راهنمایانی با هر دو زبان چک و انگلیسی آماده‌ی کمک هستند.

طراحی داخلی

تیکو براهه:

نجیب زاده‌ی دانمارکی که به دلیل رصدهای ستاره شناسی خود به شهرت رسیده است.

وولفگانگ آمادئوس موتسارت:

آهنگساز برجسته‌ی اتریشی و از نوابغ بزرگ سبک موسیقی کلاسیک.

جان آموس کمنیوس:

جان آموس کمنیوس یکی از برجسته ترین و بزرگ ترین معلمان و مربیان عرصه تعلیم و تربیت مغرب زمین در قرن هفدهم بود. از آنجا که نظرات او جنبه ای جهانی به خود گرفت، عده‌ای او را «پدر آموزش و پرورش جدید» می دانند.

دکوراسیون