چقدر نور برای زیبایی پنجره نیاز دارید؟

برای زیبایی پنجره چقدر نور لازم است؟

به نظر شما داشتن یک پرده مناسب، به جز مواردی مانند نوع پارچه، رنگ، طرح و مدل پرده، هزینه، دوام، به چه موارد دیگری را شامل می شود؟

گاهی ممکن است دکوراسیون مناسبی را برای زیبایی پنجره به کار برده باشید، ولی آن را با یک پرده پوشانده اید. نظرتان در این باره چیست؟ با تزئین همراه باشید.

زیبایی پنجره

پنجره علاوه بر اینکه چشم اندازی است به دنیای بیرون در دکوراسیون داخلی خانه نیز جایگاهی خاص دارد.

به همان نسبت پوشش پنجره هم نقش مهمی در خلوت سازی حریم خصوصی خانواده و تنظیم نور آفتاب دارد. پوشش پرده می تواند نمایانگر دکوراسیون اتاق باشد.

شاید شما از دسته افرادی باشید که دوست دارند با آویختن پرده های توری زینتی، حال و هوای سبک روستیک فرانسوی را به خانه بیاورند. یا شاید ترجیح می دهید با آویختن پارچه های لخت و مزین به تخته والان یا نقوش برجسته دوره کلاسیک و سنتی داشته باشید.

شکل پذیری و انعطاف پرده های پارچه ای. از بهترین ویژگی های پرده های پارچه ای این است که آنها نقش و رنگ را با خود به همراه می آورند.

اگر در انتخاب رنگ و اندازه پرده آگاهانه عمل کنید، می توانید در اندازه و زیبایی پنجره ها تاثیر گذار باشید. یعنی اگر اندازه پنجره هایتان با هم یکی نیست و هماهنگی چندانی بین آنها وجود ندارد، می توانید به کمک پرده، آنها را هم اندازه و هماهنگ جلوه دهید.

هماهنگی پرده

در کنار بسیاری از دکورهای امروزی استفاده از پرده های لخت و کم چین با والان ساده، می تواند بهترین انتخاب ممکن برای زیبایی پنجره باشد.

در انتخاب پرده های پارچه ای، به این موضوع فکر کنید که آنها در برابر نور خورشید و گرد و غبار تا چه حد مقاوم هستند.

الیاف ابریشمی، استات، نخ، نایلون و کتان از نوع الیافی هستند که به سرعت به آفتاب واکنش نشان می دهند. الیافی مانند پلی استر و اکریلیک به راحتی با نور خورشید کنار می آیند و با دوامتر هستند. البته آستر گرفتن پارچه های پرده نیز به مقاوم سازی پرده کمک می کند.

برای انواع پنجره های به اصطلاح فرانسوی که معمولا به بیرون می چرخند و باز می شوند، بهتر است چوب پرده را به گونه ای انتخاب کنید که از دو طرف قاب پنجره بیرون بزند؛ تا پرده هنگام جمع شدن در دو سوی پنجره، از آن فاصله داشته باشد و در باز و بسته شدنش مشکلی ایجاد نکند.

 والان های پارچه ای با مترین متراژ، بیشترین آراستگی را عرضه می کنند.

والان ها بر زیبایی پنجره و جذابیت دکور اتاق می افزایند. استفاده از والان ها باعث می شود ریل پرده و نوار پرده در معرض دید قرار نگیرد. تنوع بسیار در رنگ و طرح والان ها وجود دارد که آنها را با هر دکوری کاملا هماهنگ می کند.

پرده والان

زیبایی پنجره های زاویه ای:

بعضی از پنجره ها در زاویه ای متفاوت قرار دارند.

به ابن نوع پنجر ها، پنجره های زاویه ای می گویند.

در این سبک بهتر است، برای هر دو پنجره یک نوع پوشش انتخاب کرد.

به این ترتیب با در نظر گرفتن زاویه دو دیوار و قرینه سازی پوشش دو پنجره، می توانید فضای بزرگتر و هماهنگی را خلق کنید.

 

اگر پرده های مورد استفاده، از آن نوعی باشد که به یک طرف جمع می شود، بهتر است در آن سمت پنجره جمع شوند؛ که از آن زاویه دورتر است.

اندازه پرده کرکره را می توانید به دلخواه خود انتخاب کنید و از رایج ترین انواع آنها می شود به مدل “میکرو” با عرض ۱۳ میلی متر، پرده “مینی” با عرض ۲۶ میلی متر و پرده های پهن با پهنای ۵ سانتی متر اشاره کرد.

 

پرده های کرکره ای در انواع فلزی، چوبی، پارچه ای و وینیلی در دسترس قرار دارد.

انواع کرکره های افقی برای درها و پنجره های کشویی مناسب است. پرده های کرکره ای به خوبی بسته می شوند و علاوه بر زیبایی پنجره ها، موجب صرفه جویی در انرژی می شوند.

بعضی از پرده ها متعلق به سبک موسوم به پالاریان می باشند. این سبک پنجره ها هم در معاری سنتی دیده می شود و هم در معماری مدرن. سبک پالایان از قدیم برای ایجاد تفاوت و زیبایی پنجره در طراحی فضای داخلی خانه، به کار می رفته است.