روشی برای داشتن کاشی پتینه دلخواه در منزل

کاشی پتینه

در دنیای امروز حد و مرزی وجود ندارد! استفاده از مصالح مختلف قدیمی و جدید در کنار هم، برای طراحی یک دکوراسیون بسیار رایج است. در این پست قصد داریم از کاربرد و ساخت کاشی پتینه در کور منزل صحبت کنیم. کاشی ها با تنوع طرح و رنگ های مختلفی که در اختیار ما می گذارند، بسیار پر کاربرد برای طراحی دکوراسیون هستند.

می توان اینگونه عنوان کرد که کاشی های دکوراتیو در طرح ها و اندازه های مختلف موجود است؛ در حالی که قیمت های مختلف و نسبتا زیادی دارند. برای اینکه کمی از این هزینه ها بکاهیم، پیشنهاد می کنیم این کاشی ها را در قالب هنر پتینه و با توجه به علایق و سلیقه خود، با هزینه بسیار پایین تر بسازید. این کار به شما کمک می کند که نتیجه خلاقیت خود را برای کاشی پتینه در دکور منزل داشته باشید. برای این کار می توانید از رنگ های اکرولیک مینایی استفاده کنید. براق بودن این رنگ ها ظاهری زیبا برای کاشی پتینه شما به وجود می آورد. این در حالی است که این رنگ ها زمینه آب دارند و دوستار طبیعت هستند.

 

وسایل مورد نیاز برای کاشی پتینه :

کاشی های ساده آف وایت (کرم روشن)

▪ ماده پاک کننده و دستمال تمیز

▪ رنگ اکرولیک مینایی سبز و آبی

▪ بشقاب

▪ غلتک فومی

▪ مهر با طرح کوچک، بزرگ و مشبک

 

شروع ساخت کاشی پتینه :

ابتدا کاشی ها را با آب گرم و ماده شوینده بشویید و آن را با دستمالی تمیز کاملا خشک کنید. کاشی ها قبل از رنگ آمیزی باید تمیز و فاقد چربی باشند.

شست و شوی کاشی

مقداری رنگ آبی را داخل بشقاب بریزید و سپس غلتک را روی آن بغلتانید؛ تا کاملا به رنگ آغشته شود. با کمک غلتک، مهر قلب را به رنگ آبی آغشته کنید و دو قلب را کنار هم در بالای کاشی، به صورتی که فضایی مساوی از دو طرف آن باقی بماند، مهر کنید.

سپس دو قلب دیگر را درست در قسمت پایین دو قلب بالایی مهر کنید. مراقب باشید که لبه قلب ها با هم تداخل پیدا نکند و رنگ ها با هم ادغام نشود. این نوع رنگ خیلی زود خشک می شود؛ بنابراین برای خشک شدن رنگ و پیشگیری از شره کردن رنگ ها، کافیست چند دقیقه صبر کنید.

برای ایجاد طرح دیگری روی کاشی، مهر قلب تو خالی را با کمک غلتک به رنگ آغشته کنید و در مرکز بالای کاشی بفشارید و سریع آن را از سطح کاشی جدا کنید؛ تا بافتی جذاب ایجاد شود.

به وسیله همین مهر می توانید طرح های مختلفی روی کاشی ایجاد کنید. برای مثال مهر را طوری قرار دهید که با لبه کاشی هم پوشانی داشته باشد.

می توانید مهر قلب توخالی را ابتدا به صورت مورب کنار کاشی مهر کنید و صبر کنید تا خشک شود. سپس قلب دیگر را به صورتی که با قلب قبلی هم پوشانی داشته باشد، در سمت دیگر کاشی مهر کنید.

این بار مقداری رنگ سبز را روی بشقاب قرار دهید و غلتک تمیزی را به آن آغشته کنید و روی مهر قلب مشبک بغلتانید؛ تا مهر به رنگ آغشته شود، سپس مهر را در مرکز کاشی بفشارید.

این کار را روی کاشی های دیگر نیز انجام دهید. به دلیل فشار متفاوت دست، هر بار بافتی متفاوت از قلب روی کاشی به وجود می آید و هیچ قلبی روی دو کاشی، بافت یکسان ندارند. این خاصیت کارهای دستی است که آنها را با ارزش می کند.

نمونه هایی از طراحی کاشی پتینه

خودت درست کن

ساخت کاشی دستی 

نکته: بعد از اینکه کاشی ها را با رنگ طرح دار کردید، آنها را در فر خانگی قرار دهید تا حرارت ببینند و رنگ و طرح آنها ثابت و پایدار شود. کاشی های حرارت دیده ضد آب هستند و تمیز کردن آنها راحت تر است. به دلیل اینکه نمی توانید کاشی های نصب شده روی یک دیوار را حرارت دهید، توصیه می کنیم قسمتی از دیوار را که نیاز به شست و شو و نظافت ندارد، برای این کار انتخاب کنید.

شما می توانید کاشی های طرح دار و ساده را به صورت تلفیقی روی یک دیوار به کار ببرید؛ تا جلوه ای زیبا و منحصر به فرد ایجاد شود.

 

منبع : iranvij