زندگی زاها حدید در یک کاخ منحنی و سبک

طراحی زاها حدید برای خیابان ۲۸ام در ۵۲۰ غربی، به عنوان اولین پروژه اش در نیویورک و یکی از آخرین کارهایش پیش از مرگ غیرمنتظره او، یک ساختمان بسیار ویژه است – ترکیب هنر و معماری. ساختمان علاوه بر اینکه یک اثر خیره کننده از معماری است، در محل اصلی در خط اصلی (High Line) شهر قرار دارد؛ که در کنار یک پارک مرتفع ۱٫۵ مایلی در مسیر راه آهن سابق است. طراحی چند لایه، نشان دهنده لایه های متنوع زندگی در محیط اطراف آن است.

معماری برج

 

جای تعجب نیست که طراحی به سبک امضای حدید، قابل شناسایی است. تیاگو کوریریا (Tiago Correia)، مدیر پروژه امریکایی طراحی های زاها حدید می گوید: "این یک مجسمه ساکن است." این طراح فوق العاده، یک ستاره طراحی جهانی زن بود و برای طرح های پیچشی اش "ملکه منحنی" نامیده شده بود. اکثر آنها از خطوط صاف و زوایای سخت اجتناب می کردند.

  مطلبی در همین رابطه : معماری فوق العاده برج مسکونی با عنوان ” درخت سفید” 

 

طرح زاها حدید، برای ویژگی های ساختمان مسکونی شهر نیویورک به چند سطح تقسیم شده است. توسط چهارچوبی تعریف شده است که شباهت به همپوشانی درجه نظامی روی بازو (شکل هفت بودن) دارد. این نما از ۹۰۰ ورق فولاد ساخته شده است که به عنوان جایگزینی برای تاریخ صنعتی چلسی و تاریخ معماری نیویورک شناخته می شود. انتهای مشکی شده با یک فرایند مخصوص باستان ساخته شده است که حاوی ساختار قلم مو و رنگ است و باعث ایجاد ترکیب با محیط اطراف می شود.

چهره های برتر معماری

 

طراحی جالب در سطح طبقه بندی، با مفهوم "لایه بندی شهری" معماری شده است که بر خلاف مفهوم سنتی طبقات ساختمان است. زیگ زاگ خم می شود و منحنی ها در امتداد لبه ها و تراس ها، پیچیده و متصل به کف است.

  این مطلب به شما کمک می کند : معماری برج های جینان در چین 

معماری برتر

 

طراحی و ساخت این ساختمان مسکونی ۱۱ طبقه، نشان دهنده دانش تخصصی از مواد، نحوه تولید آنها و احساساتی که آنها به ساکنان و ناظران بیرونی می دهند، است. ساختار L شکل بیرونی به صورت قلم مو و رنگ به وسیله دست است و تلاش می کند تا به همراه ساختارهای دیگر که محله را در خط اصلی تشکیل می دهند، تکمیل شود. صفحات کف، تقویت کننده ساختمان، برش تقاطعی در نمای شیشه ای، مبدل ها به قسمت بعدی که در آن بخش ها ادغام شده و سطوح متفاوت است. طراحی فلزی نیز برای شکل دادن به بالکن هایی که در امتداد ساختمان کشیده شده، از ساختمان بیرون زده است و به ظاهر منطقه خط اصلی (High Line) و فراتر از آن می پردازد.

معماری پایدار

 

این نما از گوشه های گرد و بخش شیشه ای منحنی، نشان دهنده احساس روان بودن است که طرح های زاها حدید را در بر می گیرد. این شیوه از پنجره های شیشه ای، فلز منحنی و حفاظ شیشه ای در بالکن می آید. در حقیقت، منحنی های محدب و مقعر طراحی شده، چالش های خاصی را ارائه می دهد که نیاز به انواع فرآیندهای تولید صیقلی مختلف دارد. نتایج کمی تفاوت را نشان می دهد.

   شاید این مطلب را هم بپسندید : طراحی موزه بالیوود توسط مهرداد یزدانی 

شیشه منحنی

 

در داخل ساختمان، تنها ۳۹ محل اقامت بی نظیر و جذاب وجود دارد که دارای ویژگی های طراحی آینده نگر و سقف کاذب ۱۱ فوت است. داخلی شامل آشپزخانه بوفی (Boffi) طراحی زاها حدید و آخرین فن آوری هایی است که به ساختمان و آپارتمان ها متصل شده اند. از جمله پارکینگ و انبار اتوماتیک. علاوه بر این، طراحی باعث به کار بردن بسیاری از فضاهای مرکزی می شود که اکثر ساکنان را قادر می سازد تا لابی های ورودی شخصی داشته باشند.

دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی

 

ورودی ساختمان لابی دو طبقه است و امکانات شامل فضاهای عمومی، باغی در فضای باز و فضای سرگرمی با تئاتر آی مکس (IMAX) همراه با اتاق بازی است. گزارش شده است که استخر سرپوشیده دارای یک ویژگی آب و اشعه ماوراء بنفش است که اجازه می دهد روشنایی نور طبیعی، در استخر آب شور ۷۵ پا را داشته باشد.

تراس برج

دکوراسیون لابی

نمای بیرون برج

نمای زیگ زاگ

نمای آپارتمان

نمای خارجی

زاها حدید

نمای فلزی

نمای منحنی

فضای داخل برج

اتاق خواب برج

آشپزخانه برج

اتاق کار برج

نورپردازی برج

اتاق نشیمن برج

غذاخوری برج

حمام برج

ساختمان های متمایز زاها حدید در سراسر جهان، چندین بار طراحی مجدد شده اند. این ساختمان شگفت انگیز یک چراغ دریایی در میان آسمان خراش های مستطیلی است که اکثر شهر نیویورک را پر می کند. این طراحی، مناسب برای محله خط اصلی است که شامل بیش از ۳۵۰ گالری هنری، از جمله موزه ویتنی مشهور در انتهای مسیر است.