شیوه صحیح نورپردازی در منزل

به طور کلی می‌توان نورها را به سه دسته تقسیم کرد:

دسته اول نورهایی هستند که برای کارهای خاص استفاده می‌شوند: مثل چراغ های مطالعه نورهای طراحی شده برای روی گاز و … از آنجایی که فردی که مشغول مطالعه یا آشپزی است احتیاج به نور کافی برای دیدن آنچه که انجام می‌دهد، دارد. این دسته از چراغ ها نور زیادی تولید می‌کنند تا فرد به کاری که انجام می‌دهد، کاملا تسلط داشته باشد.

دسته دوم نورهای محیطی هستند که نور کلی فضا برای دیدن اطراف و افراد دیگر را تامین می‌کند: این نورها همچنین برای ایجاد حس و حال خاص در محیط استفاده می‌شوند که در این صورت بهترین نوع کلید، کلیدهای «دیمر» است که با کم و زیاد کردن آنها می‌توان نور موردنظر را تامین کرد.

دسته سوم نورهای نقطه ای هستند که برای ایجاد تاکید روی یک شیء خاص استفاده می‌شوند؛ برای مثال در بالای یک مجسمه زیبا یا یک تابلوی نفیس؛ شاید هم برای ایجاد تاکید روی تختخواب یک اتاق خواب بزرگ. به هر حال چنانچه به دنبال ایجاد فضایی شیک هستید، بهتر است نورپردازی مناسب را نیز در فهرست اولویت هایتان قرار دهید.

نورپردازی

چند پیشنهاد اساسی برای انتخاب نورپردازی ایده آل:

هدف تان را از نورپردازی تعیین کنید. هر قسمت از فضاهای منزل باید نورپردازی خاص خود را داشته باشد. برای مثال در آشپزخانه هم به نور محیطی احتیاج دارید و هم نور مستقیم برای گاز و سینک ظرفشویی.

  نمونه ای از نورپردازی : نور پردازی کلاسیک در آپارتمان لوکس ۸۵ متری 

اگر در اتاق خواب با این مشکل روبه رو شدید که نور کافی برای مطالعه نیست، مطمئن باشید که نورپردازی شما مشکل دارد و احتیاج است دوباره به آن فکر کنید.

برای ایجاد حس امنیت و آسایش در ورودی ساختمان، به نورپردازی آن نیز فکر کنید: شاید نورپردازی ورودی اصلی ساختمان آخرین چیزی باشد که به نظرتان برسد؛ ولی دقت داشته باشید این قسمت از اهمیت زیادی برخوردار است. نور خیلی ملایم و کم، از امنیت فضا می‌کاهد. در عین حال نور زیاد ممکن است باعث ایجاد مزاحمت برای همسایه ها و عابران شود. بهترین راه حل برای این فضا، استفاده از نورهای حسگر است که با قدم گذاشتن در یک فاصله مشخص از در ورودی روشن می‌شوند. این دسته از چراغ ها هم از نظر اقتصادی به صرفه هستند و هم تا حدودی باعث ایجاد امنیت در محیط می‌شوند.

از پوشش های دیواری برای چراغ ها به عنوان دکور استفاده کنید: نورپردازی خارجی ساختمان فقط جنبه کاربردی ندارد بلکه می‌توان برای زیبا سازی فضا هم از آنها استفاده کرد. تابلوهای پلاک خانه امروزه طراحی های بسیار متنوع و زیبایی دارند که با نورپردازی های متفاوتی همراه هستند. این تابلوها یکی از بهترین و ساده ترین المان های کاربردی برای تزیین دیوار ورودی اصلی به شمار می‌روند؛ که در عین حال باعث ایجاد فضایی زیبا در شب نیز می‌شوند. بهترین نوع آنها مدل هایی است که با تاریک شدن هوا خود به خود روشن می‌شوند و احتیاجی به روشن و خاموش کردن دستی ندارند.

دکوراسیون داخلی

معماری

  مطالعه بیشتر نورپردازی : نورپردازی مناسب برای منزل 

معماری داخلی

نور اتاق نشیمن

در محیط های داخلی از چند منبع نوری مختلف برای نورپردازی یک فضا استفاده کنید: برای فضاهایی مانند آشپزخانه، اتاق خواب و اتاق نشیمن چند منبع نوری به شما کمک می‌کند که حداکثر کارآیی را از فضا داشته باشید. نور تعبیه شده روی کانتر آشپزخانه نوری مناسب برای انجام کارهایی است که احتیاج به دقت و نور زیاد دارد. در حالی که یک آباژور پایه دار بلند کنار کاناپه راحت اتاق نشیمن بهترین جا برای مطالعه است. در حمام هم نور بالای آینه باید در حدی باشد که سایه روی آینه نیفتد و در عین حال باعث خیرگی نشود. این نور جدای نوری است که برای روشنایی کلی فضا در نظر گرفته شده است.

در انتخاب آباژورها و چراغ های رومیزی بیشتر دقت کنید: به کاربری این دسته از نورها کمتر توجه می‌شود؛ چرا که بیشتر جنبه تزیینی دارند. در حالی که به سادگی می‌توان با تعدادی آباژور یک محیط بزرگ را نورپردازی کرد؛ بدون اینکه نیازی به نور سقفی یا دیواری باشد. البته قبل از هر چیز باید به فضایی فکر کنید که می‌خواهید آباژور مورد نظر را در آنجا قرار دهید و بررسی کنید که چه مقدار نور برای این فضا احتیاج دارید.

گاهی لازم است چند آباژور با نورهای ملایم در دو یا سه نقطه از یک سالن قرار بگیرند در حالی که گاهی یک آباژور بلند با نور بیشتر برای ایجاد نقطه تاکید کافی است. شاید هم دوست داشته باشید از آباژورهای کوتاه رومیزی استفاده کنید.

برای سقف های بلند و دکوراسیون های مدرن از نورهای مخفی استفاده کنید: در طراحی های امروزه، به طور معمول به جای استفاده از چندین لوستر و چراغ های دیواری از نورهای مخفی تعبیه شده در پشت طاقچه ها استفاده می‌شود که هم روشنایی ملایمی به فضای نشیمن و پذیرایی می‌بخشند و هم جای کمتری را اشغال می‌کنند. چنانچه از کلید های دیمِر برای این دسته از نورها استفاده کنید، در هر موقعیت نور متناسب را در اختیار خواهید داشت. لامپ های کم مصرف را نیز فراموش نکنید؛ چرا که این نورها دیده نمی‌شوند و چنانچه از ظاهر لامپ های کم مصرف خوش تان نمی‌آید، بهترین موقعیت برای استفاده از آنهاست.

  پستی در رابطه با نورپردازی خاص : نور پردازی آپارتمان با سبک مینیمالیستی و رنگ سفید 

نورپردازی شب را در اتاق کودکان فراموش نکنید: اغلب کودکان از تاریکی شب می‌ترسند، بنابراین هنگام طراحی اتاق کودک تان حتما فکری به حال نور شب در این فضا بکنید. یک چراغ خواب با نور ملایم می‌تواند هم مانع ترسیدن فرزندتان شود و هم روشنایی مورد نیاز شما را برای سرزدن های شبانه به کودک تان تامین کند و در عین حال به نوبه خود به زیبایی اتاق خواب کودک هم می‌افزاید.

اتاق خواب

سرویس بهداشتی

کاربرد لوستر