آنچه درباره نکات فنی خرید مبلمان باید بدانید

قیمت انواع مبل

۱- بررسی نوع چوب:

خرید مبل راحتی

نوع چوب به کار رفته در مبلمان حائز اهمیت است. چوب به کار رفته در مبلمان، باید از یک نوع باشد (از یک گونه چوبی)؛ زیرا مقاومت‌ها و کشش‌های چوب‌ها با یکدیگر متفاوت است. البته می‌توان از چوب‌هایی که دارای مقاومت‌های نزدیک به یکدیگر باشند، استفاده کرد.

 

۲- گره در چوب:

مبل ارزان

یکی از مشکلات موجود در چوب، گره در آن است. بسته به نوع چوب مصرفی و محل گره، مقاومت‌های مربوط به آن متفاوت است.

چوب روسی که در ایران اکثرا برای ساخت مبلمان استفاده و چوب درجه ۲ محسوب می‌شود، دارای گره‌های فراوانی است. اگر محصول خریداری شده از چوب روسی است، باید به محل گره و بزرگی و کوچکی آن توجه کرد. گره دارای بافتی جداگانه از چوب است و ممکن است در هنگام حمل و نقل یا جابه‌جایی، از جای خود خارج شود و زیبایی مبل را به مخاطره اندازد.

بسیاری از مردم گره را به عنوان زیبایی می‌شناسند؛ ولی در واقع یک نوع عیب به حساب می‌آید. البته اگر از چوب مرغوب روسی و درجه یک استفاده شود، در صد گره در آن پایین است.

  مطلبی در همین رابطه : تغییر دکوراسیون همراه با تغییر فصل 

۳- محل گره در چوب:

خرید اینترنتی مبلمان

اگر گره در پایه‌های مبلمان بوده یا شل باشد، پس از مدتی از جای خود خارج می‎شود؛ زیرا الیاف گره از الیاف چوب جداست. بنابراین سطح مقطع چوب را کم کرده و باعث شکست پایه مبلمان می‌شود.

همچنین اگر گره در محل اتصال دو پایه ( قیدها ) که بیشترین فشار عمود بر الیاف را تحمل می‌کند، وجود داشته باشد، پس از مدتی قید دچار مشکل خواهد شد.

 

۴- گره درچوبهای سوزنی برگ و پهن برگ:

مبل یافت آباد

بسته به نوع بزرگی و کوچکی گره در چوب پهن برگان و سوزنی برگان، مقاومت‌های آنها نیز تغییر می‌کند. یکی از نکات فنی خرید مبلمان دقت کنید.

وجود گره در چوب پهن برگان مشکل خاصی را ایجاد نمی‌کند؛ زیرا چوب پهن برگان دارای مقاومت‌های کافی برای ساخت مبلمان و انواع محصولات چوبی هست.

البته این مقاومت به میزان بزرگی و کوچکی گره بستگی دارد، هرچه گره بزرگتر باشد مشکلات به وجود آمده نیز بیشتر می‌شود.

  این مطلب به شما کمک می کند : تغییر دکوراسیون اتاق نشیمن و پذیرایی 

قیمت مبل استیل

در چوب سوزنی برگان، به علت وجود شاخه‌های فراوان، اثر گره بسیار دیده می‌شود.

از نکات فنی خرید مبلمان ، ساخت آن با چوب سوزنی برگان است؛ زیرا این چوب از نظر مقاومتی ضعیف است و باید نهایت دقت را در انتخاب محصول ساخته شده داشت.

قیمت مبلمان منزل

 

۵- بررسی محل اتصال:

قیمت مبل ال

بررسی محل اتصال یکی از موارد حائز اهمیت در نکات فنی خرید مبلمان است. اگر اتصالات مربوط به قطعه ساخته شده به یکدیگر چفت نشده باشند، امکان شکست در محل اتصال به وجود می‌آید.
در محل اتصال، نباید ترک یا درز پر شده یا بتونه باشد؛ زیرا احتمال شکست بالا می‌رود.

دو چوب متصل به هم باید کاملا از لحاظ چفت بودن، بررسی شوند؛ تا درزی مابین محل اتصال وجود نداشته باشد و دو چوب متصل به هم، ضخامت یکسانی داشته باشند.

  شاید این مطلب را هم بپسندید : تغییر دکوراسیون داخلی منزل 

۶- رنگ روی محصولات چوبی:

مبلمان سلطنتی جدید

اگر نوع چوب در موقع خرید مبلمان برای شما حائز اهمیت است، مبلی را انتخاب کنید که رنگ روی آن از رنگ های شفاف باشد؛ مانند (پلی استر و غیره). زیرا به خوبی بافت و نوع چوب مشخص ‌شده و تمام موارد ذکر شده در آن دیده می‌شود.

نکات فنی خرید مبلمان

همچنین اگر رنگ در مبلمان برای شما حائز اهمیت است، از مبلمان با رنگ های پوششی استفاده کنید؛ ولی نوع چوب به دلیل پوشش رنگی مشخص نمی‌شود. البته اگر به امر چوب شناسی وارد هستید، از جایی که چوب رنگ نشده می‌توان به نوع چوب پی‌برد. رنگ های پوششی شامل رنگ روغنی، رنگ‌های مرمری و غیره است.

 

۷- تغییر رنگ زمینه چوب:

فروش مبلمان

به طور کلی چوب دارای زمینه رنگ واحدی است. از نکات فنی خرید مبلمان تغییر رنگ است.

هر نوع تغییر رنگ در زمینه چوب که توسط حمله قارچ‌ها صورت می‌گیرد، یک نوع عیب به حساب می‌آید. این عیب به صورت تغییر رنگ زمینه چوب است؛ که عمدتاً به رنگ های زرد و رگه هایی مثل نخ سیاه رنگ دیده می‌شود.

این تغییر رنگ در زیر رنگ های شفاف ایجاد می‌شود. البته نوع ضعیف آن، باعث تغییر در مقاومت‌های اصلی چوب نمی‌شود؛ ولی نوع قوی آن باعث خورده شدن چوب می‌شود؛ که معمولا در زیر رنگ های پوششی به چشم نمی‌خورد.

بعضی از فروشندگان مبلمان، از آن به عنوان زیبایی یاد می کنند؛ که در این صورت، باید در کل چوب، یک دست باشد.

 

۸- خط های نیم دایره یا دایره روی محصولات چوبی:

پوست ساب چوب

این خط ها از ماشین پوست زن (دستگاه سنباده‌زنی که به صورت دوار است) بر روی چوب باقی می‌ماند؛ که باید با سنباده زدن از بین برود. در صورت مشاهده این گونه خط ها، بدانید که محصول به خوبی پرداخت نشده است و در زیر هر نوع رنگی خود را نشان می‌دهد.

 

۹- مشاهده بتونه در زیر رنگ:

بتونه چوب

بتونه ماده‌ای است برای پر کردن خلل و فرج موجود در چوب، اما نه هر خلل و فرجی.

پر کردن چوب به وسیله بتونه، در جاهایی که چوب ترک بزرگی خورده یا شکسته شده است، درست نیست. از آنجا که این ترک‌ها با بتونه پر شده و سطح کار رنگ شده، از دید خارج است. احتمال شکست در آن محل وجود دارد.

بتونه در زیر رنگ‌های پوششی دیده نمی‌شود و مورد استفاده آن در محصولاتی است که روی سطح آنها رنگ شفاف قرار دارد. بتونه باید کاملا هم رنگ چوب باشد؛ تا در زیر رنگ خود را نشان ندهد.

 

۱۰- یک سطح بودن پایه ها:

پایه مبلمان

از یک سطح بودن پایه‌های مبلمان خود اطمینان حاصل کنید؛ چون در صورت مساوی نبودن آنها، فشار به قسمت‌های عقب و جلوی مبل وارد آمده و مبل دچار پیچیدگی می‌شود.