چگونه برای منزل خود پرده خریداری کنیم؟

استفاده از پرده برای پنجره‌ها فرصتی است برای تعریف ظاهر کلی و حس و حال فضا. از نوع پارچه پرده و سبک کلی آن گرفته تا طول و عرض پرده، هر نوع پرده متناسب با پنجره، کاربرد متناسب با خود را دارد و به دستیابی شما به سبکی که به آن علاقه دارید، کمک فراوانی می‌کند.

خرید پرده

پرده سنگین یا پرده معمولی؟

پرده‌های سنگین معمولا از پارچه های سنگین تر از پارچه های پرده های معمولی ساخته می شوند؛ از ورود نور به خانه در طول روز جلوگیری می کنند و در ماه های سرد مانع از خروج هوای گرم به بیرون می شوند. پرده های سنگین معمولا در سبک های مختلفی به میل پرده وصل می شوند و ارتفاع آن از کف زمین تا سقف اتاق است. ویژگی اصلی پرده های سنگین این است که ظاهر رسمی تری نسبت به پرده های معمولی دارند و به دلیل داشتن پارچه زیاد و تنوع در نوع نصب آن ها به میل پرده گرانتر از پرده های معمولی هستند.

از سویی دیگر، پرده های معمولی، کمتر رسمی هستند و از پارچه های سبک تری مانند کتان ساخته می شوند. به طور کلی قیمت کمتری نسبت به پارچه های سنگین دارند. زیرا پارچه کمتری در آن ها به کار رفته است و نصب آن ها به میل پرده راحت تر است.

دکوراسیون داخلی

سبک اتصال به میل پرده

هنگام انتخاب پرده برای پنجره های خانه، فکر کردن به سبکی که قرار است پرده به میل پرده نصب شود و اینکه ظاهر آن در قسمت بالای پرده چگونه باشد بسیار مهم است. زیرا برخی از سبک ها نسبت به سبک های دیگر رسمی تر هستند و به همین دلیل باید نوع اتصال ها با طراحی کلی فضای شما منطبق باشد.

اگرچه تعداد سبک اتصال پرده به میل پرده بسیار زیاد و متنوع است، اما در عکس زیر می توانید تعدادی از این سبک ها که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند را مشاهده کنید:

سبک های میل پرده

سبک های گیره دار، اروپایی، فرانسوی، و پلیسه دار گیلاسی حالت رسمی تری نسبت به سبک های دیگری که در عکس بالا مشاهده می کنید دارند. سبک های پلیسه دار مشخصا بسیار رسمی هستند و نسبت به سبک های چین دار، موج دار و گلوله ای نیاز به پارچه بیشتری دارند.

طول مورد نیاز

اگر می خواهید ظاهر پرده شما کمی غیر رسمی و راحت باشد پرده را به گونه ای نصب کنید که با کف زمین تقریبا ۳۰ سانتی متر فاصله داشته باشد. برای داشتن ظاهری رسمی پرده را به گونه ای نصب کنید که با سطح زمین مماس باشد. این حالت برای پنجره هایی مناسب است که قرار نیست خیلی باز و بسته شوند، چرا که باز و بسته کردن زیاد پنجره ها به این نوع پرده ها آسیب می رساند و باعث پارگی و کثیف شدن آن ها می شود. به همین دلیل پیش از تصمیم گیری در مورد طول پرده در مورد کاربرد فضا و نیز میزان استفاده از پنجره به دقت فکر کنید.

ابزار نصب پرده

اگر چه در نگاه اول نصب پرده کار ساده و بی دردسری به نظر می رسد، اما چند قانون ساده در این زمینه وجود دارد که پیروی از آن ها باعث می شود اتاق شما بزرگتر و مرتفع تر از آن چیزی که واقعا هست به نظر برسد. این نکته بدون در نظر گرفتن طول پرده و فاصله آن با سطح زمین است.

راهنمای خرید پرده

پرده را در بالای چهارچوب نصب کنید

مردم علاقه دارند میل پرده را درست در بالای دیوار پنجره نصب کنند. میل پرده را در بالای چهارچوب پنجره و درست در زیر گچ بری سقف نصب کنید تا با این حقه بصری سقف اتاق شما مرتفع تر به نظر برسد. این کار باعث می شود تا چشم به سمت بالا حرکت کند و از این طریق فضا بزرگتر و بازتر به نظر برسد. اگر به دنبال ظاهری غیر رسمی و اسپورت هستید، هنگام خرید پرده و اندازه گیری پارچه برای دوختن پرده فضاهای اضافی مانند فاصله پنجره تا سقف و همینطور فاصله تا کف زمین را در نظر بگیرید؛ تا هنگام نصب بتوانید پرده را درست زیر گچ بری سقف نصب کنید و تا فاصله مورد نظر تا کف زمین امتداد دهید.

دکوراسیون

پرده را عریض تر از چهارچوب پنجره در نظر بگیرید

همانند مورد قبلی که در آن باید پرده را در زیر گچ بری سقف نصب می کردید؛ در مورد عرض پرده هم همین کار را بکنید. عرض پرده را بیشتر از عرض چهارچوب پنجره بگیرید تا سطح بیشتری از دیوار پوشانده شود و در نتیجه فضای شما ظاهری زیباتر و شیک تر پیدا کند. در این حالت نور ورودی به داخل خانه در فضا جریان می یابد و اتاق شما روشن تر و دلبازتر به نظر می رسد.