نیما کرمی و همسرش چگونه منزل خود را طراحی کرده اند؟

اینجا خانه نیما کرمی و زینب زارع به همراه دختر کوچک آنها نیل است. خانواده هنرمندی که مدت زیادی است با اجرای آنها در تلویزیون آشنا هستید. خانه‌ای که به قول خودشان سبکی نیمه سنتی – نیمه مدرن دارد و بیشتر با کمک نور طبیعی روز روشن است.

زینب زارع

این خانه پر از وسایل چوبی، ظروف مسی قدیمی، شیشه و سفال است. یکی از دلایلی که فضای زیادی برای رفت و آمد در این خانه در نظر گرفته شده است، نیل دختر دو سال و نیمه آنهاست. طراحی داخلی این خانه بارها تغییر کرده و به گفته ساکنانش، باز هم تغییر خواهد کرد.

منزل نیما کرمی

نیما کرمی : به استفاده از متریال های طبیعی علاقه داریم؛ به همین خاطر، این خانه پر از وسایل چوبی است؛ از ظروف شیشه ای گرفته تا ظرف های قدیمی مسی. اما برخلاف وجود ظروف مسی، شیشه ای و چوبی، هیچ ظرف کریستالی ای در این خانه وجود ندارد. سفال از ظروف دکوری دیگری است که در این خانه حضوری فعال دارد! سفال های آبی را در سفری از اصفهان و شهرضا خریداری کردیم. باقی سفال ها را هم از شهر همدان برای خانه مان سوغات آوردیم. تابلوهای نقاشی هم از آثار هنری استاد شایسته پور است که به من هدیه داده است.

دکوراسیون داخلی

نیما کرمی می گوید، این خانه ترکیبی از سبک سنتی و مدرن است. کلا تلفیق سبک ها را دوست داریم. مبلمان اینجا کاملا مدرن است؛ اما با لوازم سنتی خانه به خوبی هماهنگ شده است. مبلمان قبلی چوب تیره ای داشت؛ با پارچه ای به رنگ بنفش. آن زمان پرده ها با روکش مبلمان ست بود. اما باز هم با وجود تعویض مبلمان با فضای پذیرایی هماهنگ است. بنفش رنگ مورد علاقه ام است و انعکاس نور از این رنگ بسیار جذاب است.

طراحی داخلی

زینب زارع همسر نیما کرمی : ما نور طبیعی در فضای خانه را دوست داریم. اینجا هم پنجره بزرگی دارد و اجازه می دهد نور طبیعی به داخل فضای خانه بتابد. پرده های طرح دار، خانه را شلوغ می کند. اعتقاد دارم هر وسیله ای هر قدر ساده تر بهتر. اگر بعدها پرده ها را تعویض کنم، باز هم ترجیحم این است که پرده خانه ام تیره و از جنس حریر باشد.

اتاق نشیمن نیما کرمی

نیما کرمی : این وسایل یا از چوب راش ساخته شده یا چوب روسی. می توان ام دی اف را از مشتقات چوب دانست؛ اما چوب خالص نیست. چوب گره های بی نظیری دارد. راش مقاومت بیشتری نسبت به چوب روسی دارد؛ به همین خاطر اصولا میز وسط مبل که ممکن است ضربه بیشتری بخورد، از چوب راش درست می کنند؛ البته این به این معنا نیست که اصلا نباید این سبک میزها را با چوب روس ساخت.

زینب زارع : اتاق نشیمن را از قسمت های دیگر خانه تفکیک کردیم؛ برای همین حتی رنگ پرده هم قهوه ای و متفاوت انتخاب شد. گل طبیعی انرژی خیلی خوبی به فضای نشیمن می دهد و حضورش انرژی مثبت دارد. فرش نشیمن را خیلی دوست داریم. طرح این فرش پازیریک است؛ که قدیمی ترین نقشه فرش ایرانی محسوب می شود.

این فضا با قفسه های کتابخانه تفکیک شده و کاربری یک کتابخانه خصوصی را پیدا کرده است. کلا برای کتاب ها احترام زیادی قائل هستیم و دوست داریم برای خودشان یک فضای مجزا داشته باشند.

دکوراسیون منزل

نیما کرمی : پاراوان از جنس چوب روس و ترکیبی از شیشه های رنگی است. طرح آن از یک در قدیمی در اصفهان الهام گرفته شده و در ابعاد یک پاراوان شبیه سازی شده است.

زینب زارع : زمانی که برای خرید لوستر به فروشگاه مراجعه کردیم، تنها سبکی که احساس کردیم با فضای خانه هماهنگی دارد، این لوستر بود؛ چون این سبک لوستر بیگانه با این فضا نیست؛ اما در آینده با تغییر دکوراسیون داخلی احتمالا این لوسترها هم تغییر می کند.

دکوراسیون اتاق پذیرایی

نیما کرمی : کابینت ها قبلا شیری رنگ بود؛ اما از زمانی که به این خانه آمدیم، رنگ آن را با بندکشی کاشی ها ست کردیم؛ چون قبلا با هیچ چیزی تناسب نداشت. کابینت های سفید به سبک روستیک را دوست دارم؛ اما با این خانه همخوانی نداشت که به همین خاطر تعویض شد.

صندلی های میز ناهارخوری راه های سبز و آبی دارد. قبلا پارچه اش رنگ دیگری داشت؛ که آن را با این پارچه تعویض کردیم. کلا به غیر از کابینت ها که قهوه ای است، رنگ آبی در آشپزخانه بیش از باقی رنگ ها وجود دارد؛ مثل ظروف سفالی آبی رنگ.

منزل زینب زارع

زینب زارع : نیما دوست دارد فضا پرنور باشد و من نور کم را می پسندم. در این زمینه با هم اختلاف سلیقه داریم! به همین خاطر تعادلی در نورپردازی خانه به وجود آوردیم؛ که هر دو آن را دوست داشته باشیم. البته به دلیل اینکه اینجا نسبتا بزرگ است، در هر قسمت از خانه که حضور داریم، فقط نورپردازی همان فضا را روشن می کنیم و باقی خانه تقریبا تاریک است و نهایتا آباژور روشن است.

معماری داخلی

زینب زارع : با وجودی که حضور یک میز در اتاق نشیمن یا اتاق تلویزیون واجب است، اما میز این فضا را برداشتیم. همیشه در فضای نشیمن به میزی احتیاج است که تنقلات روی آن قرار بگیرد. در حال حاضر به خاطر اینکه نیل فضای حرکتی بیشتری داشته باشد و هنگام رفت و آمد آسیبی نبیند، میز را برداشته ایم.

اتاق پذیرایی

نیما کرمی : این خانه پر از وسایل چوبی است. چوب روس خوش نقش تر و سبک تر است. روی بخش هایی از این میزها نقاشی گل و مرغ و غیره کشیده شده است. همچنین قطعات کاشی های دست ساز خشتی اصفهان هم در این میزها استفاده شده است. در طراحی بعضی میزها سرامیک های دست ساز کار شده است. ابزار و یراق این میزها از جنس برنز، برنج و یا امثال آن است.

زینب زارع : فرش روشن دوست ندارم؛ حتی اگر با فضای خانه ام هماهنگ باشد. ترکیب رنگ سورمه ای و کرم را در فرش خیلی می پسندم. اگر یک روز بخواهم فرش هایم را عوض کنم، احتمالا فرش هایی لاکی رنگ انتخاب می کنم.

خانه نیما کرمی

زینب زارع : چون دوست دارم وسایلی که هنگام آشپزی استفاده می کنم، جلوی دستم باشد، چند طاقچه در آشپزخانه نصب کردیم. این سبدهایی که از سقف آویخته شده است، جای سیب زمینی و پیاز است.البته طاقچه یک مشکلی هم دارد و آن اینکه هر چیزی که از کابینت بر‌می دارید، هنگام آشپزی و وقتی زمان کمی دارید، داخل طاقچه می گذارید. برای همین گاهی ممکن است شلوغ به نظر برسد؛ ولی به نظرم کلا وجود طاقچه برای هر آشپزخانه ای واجب است. یکی از ظروف همیشگی آشپزخانه من ظروف سفالی است. ‌آش و غذاهای سنتی را داخل این سفال های رنگی سرو می کنم.

آشپزخانه زینب زارع

دخترمان نیل حدودا دو سال و شش ماه دارد. کوچک ترین اتاق خانه هم متعلق به اوست. خوبی کوچکی فضا این است که نیل به راحتی می تواند آن را مرتب کند. دوست داشتیم اتاق دخترمان به رنگ سفید باشد؛ به همین خاطر وسایل چوبی این اتاق سفید است.

اتاق نیل دختر نیما کرمی