۵ نکته برای داشتن دکوراسیون آشپزخانه‌ مناسب

دکوراسیون آشپزخانه‌

برای داشتن دکوراسیون آشپزخانه‌ ای زیبا، لازم است اصولی را رعایت کنید. جایگاه صحیح داشتن در خانه، مرتب بودن، استفاده درست از مکان‌های خالی، نورپردازی و جایگذاری صحیح وسایل در‌ آشپزخانه جزو این اصول است که می خواهیم با جزییات بیشتر به آن بپردازیم.

چگونه آشپزخانه را مرتب کنیم؟

دکوراسیون آشپزخانه‌

در آشپزخانه باید ۴ قطب اصلی وجود داشته باشد. یک قطب مخصوص انجام کارهای خشک مثل خرد کردن مواد غذایی و استفاده از وسایل برقی؛ یک قطب برای انجام کارهای خیس مثل شستن ظروف؛ یک قطب مخصوص آشپزی و یک قطب مخصوص انبار کردن که محل قرار دادن یخچال و کمدهای دیواری است. در این صورت کارها سریعتر انجام خواهد شد و احتمال بروز خطر در حین جا به‌ جایی وسایل داغ یا سنگین کاهش می یابد.

 

چگونه وسایل را جاسازی کنیم؟

دکوراسیون

همه چیز به فضای آشپزخانه و وسعت آن بستگی دارد. در یک آشپزخانه مستطیل شکل که عرض آن بیش از دو متر نیست، باید تنها از یکی از دیوارها برای نصب کمد و طبقات استفاده کرد و گاز در بهترین جای ممکن قرار داده شود. در آشپزخانه های مربع شکل یا L ‌شکل چیدن وسایل راحتتر است و حتی مییتوان از یک میز صبحانه نیز استفاده کرد. اما این میز و صندلی هایش باید با ظرافت و با توجه به فضا انتخاب شوند تا جاگیر نشوند.

 

چگونه از فضاها بهره ببریم؟

معماری

بهترین راه حل این است که وسایل زاویه دار نخریم. میزهای گرد و تاشو بهتر از میزهای زاویه دارند. این روزها باب شده که در آشپزخانه از کمدهایی با درهای شیشه ای که حکم بوفه را دارند استفاده می شود. استفاده از کمدهایی که درون آنها دیده نشود، بهتر است. زیرا در این صورت می توانید ظروف و لوازم غیرضروری را درون آن به راحتی جاسازی کنید و نیازی نیست ظروف را به شکل تزئینی و با فاصله بچینید! زیاد بودن کشوها نیز امتیازی برای آشپزخانه محسوب می شود و به مرتب بودن آن کمک می کند.

 

کدام نوع نورپردازی برای آشپزخانه مناسب تر است؟

معماری داخلی

یک منبع نور کلی به همراه منابع نوری کوچک تر در مکان‌های مهم کاری در آشپزخانه، بسیار ضروری است. تعداد پریزهای برق نیز در آشپزخانه باید حداقل سه تا چهار عدد باشد. به طوری که فرد مجبور نباشد مدام برای استفاده از یک وسیله برقی، وسیله برقی دیگری را از برق بکشد.

 

چقدر از ارتفاعات آشپزخانه قابل استفاده است؟

طراحی داخلی

بهترین اماکن قرار دادن وسایل در آشپزخانه، ارتفاع ۸۰ تا ۱۶۰ متری است. در این ارتفاعات باید وسایلی را قرار داد که مدام در طول روز مورد استفاده قرار می گیرند. مناسب ترین ارتفاع نیز ارتفاع ۹۱ سانتی متری معرفی شده است. اما اگر قد شما بلند تر است، می توانید این ارتفاع را به یک متر برسانید.